Czym jest detoks?


Co to jest detoks?

Kiedy ludzie są uzależnieni od alkoholu, ich mózg i układ nerwowy faktycznie potrzebują alkoholu do normalnego funkcjonowania. Osoby uzależnione od alkoholu piją coraz większe ilości alkoholu, ponieważ ich tolerancja na alkohol zwiększa się.

Nagle zatrzymanie alkoholu z jakiegokolwiek powodu może być bardzo niebezpieczne. Jest w najlepszym razie bardzo niewygodne – w najgorszym wypadku może to być śmiertelne. Z tego powodu ważne jest, aby te osoby poddawały się detoksykacji w odpowiedniej klinice pod nadzorem lekarza, przy użyciu odpowiedniej dawki leków zastępczych.

 

Jak długo robi detoks alkoholowy?

Objawy odstawienia alkoholu mogą pojawić się w ciągu kilku godzin od ostatniego spożycia alkoholu, ale mogą wystąpić kilka dni później i mogą trwać nawet kilka miesięcy nawet bez dalszego spożywania alkoholu. Wycofanie alkoholu jest jednym z najbardziej poważnych i niebezpiecznych procesów odstawienia substancji i detoksykacji, oprócz opiatów i benzodiazepin.

Czas detoksu zależy od indywidualnych różnic w funkcjonowania organizmy, takich jak ogólny stan zdrowia, problemy medyczne i historia życia. To zależy również od środowiska, w którym osoba detoksykuje. Detoksykacja w naszym ośrodku jest nadzorowana medycznie i może potrwać od kilku dni do około dwóch tygodni i będzie zależna od stanu klinicznego pacjenta.

 

Jakie leki zostaną przepisane podczas detoksykacji alkoholowej?

Zazwyczaj używamy leku o nazwie Chlordiazepoxide, który jest środkiem uspokajającym. Używamy tego w schemacie redukującym. Dodatkowo przepisujemy suplementy witaminy B.

 

Co robią pacjenci podczas detoksu w naszym ośrodku?

Kiedy pacjent ustabilizuje się, może uczestniczyć we wszystkich zajęciach, w których uczestniczą inni pacjenci w naszym ośrodku. Będą uczestniczyć w porannej medytacji, wykładach, terapii grupowej i konkretnych zajęciach. Będą oni również otrzymywać zadania do wykonania, które wspierają resztę społeczności jak sprzątanie. Ludzie podczas detoksykacji są zwykle zdolni do wszystkich tych działań i pomaga im to skoncentrować się oraz stać się aktywnym członkiem społeczności leczenia.

 

Objawy odstawienia od alkoholu

Celem detoksykacji alkoholu w naszej klinice jest zminimalizowanie objawów odstawienia. Łagodne objawy wycofywania alkoholu obejmują:

  • niepokój
  • pragnienie
  • drżenie
  • trudności ze snem
  • nudności
  • wymioty

Do poważniejszych objawów należą:

  • halucynacje
  • ataki paniki
  • drgawki
  • delerium

Pielęgniarki w ośrodku rehabilitacji są szkolone w celu monitorowania objawów odstawienia alkoholu i proces ten rozpocznie się zaraz po przyjęciu pacjenta. Co 4-6 godzin objawy odstawienia pacjenta są monitorowane i rejestrowane, a dawka leku Librium zostanie dostosowana, aż pacjent poczuje się bardziej komfortowo.

Po ustaleniu skutecznej całkowitej dawki dobowej pacjent będzie stabilizowany. Każda dawka będzie powoli zmniejszana.